W ofercie firmy YG-1 LCo Ltd z Korei Południowej dostępne są narzędzia do finalnego wykonania średnicy i tolerancji otworów. Jednakże należy zwrócić uwagę, że rozwiercanie stosuje się do otworu już wstępnie wykonanego wiertłem. Jeśli dokumentacja techniczna detalu lub jakość powierzchni po wstępnej obróbce skrawaniem przez wiertło jest niezadowalająca to wymagane jest poprawienie otworu. Wtedy stosujemy narzędzia wykańczające jak rozwiertaki, które mają wpływ na dokładną średnicę, kolistość, prostoliniowość i wykończenie powierzchni otworu.

Rozwiertakiem nie zmienimy położenia otworu w detalu.
Rozwiertak nie wykona otworu w pełnym materiale.

Na dokładne wykonanie otworu ma wpływ wiele czynników zewnętrznych jak:

- stan obrabiarki do maszynowego rozwiercania otworów
- dokładne i sztywne mocowanie detalu obrabianego
- stosowanie środków smarująco – chłodzących
- jakość wykonania otworu wstępnego
- dokładność, sztywność i odpowiednie wyważenie oprawki trzymającej narzędzie

Właśnie tak wiele czynników zewnętrznych ma decydujący wpływ na to czy rozwiertak będzie pracował lub czy będzie pracował właściwie. Tak żeby przynieść po naszej obróbce rezultat pozytywnego wykończenia otworu. Chciałbym podkreślić, iż wszystkie rozwiertaki produkowane i oferowane w YG-1 dają możliwość uzyskania tolerancji otworu w klacie H7.
Trzeba tu jednak zaznaczyć, że dodatkowy wpływ na pracę i zastosowanie rozwiertaków ma ich wykonanie z jakiego są materiału, odpowiedni dobór rodzaju narzędzi i czy właściwa jest ostrość samych ostrzy.
Dziś chciałbym przybliżyć rozwiertaki maszynowe z chwytem cylindrycznym wykonane z węglika spiekanego (VHM). Firma YG-1 ma w swoim programie produkcyjnym dwa wykonania rozwiertaków VHM, które oferujemy swoim klientom.

Pierwsze wykonanie rozwiertaków z kodem EDP.: K4101 ma charakterystyczne ostrza i luki wiórowe proste. Do wymiaru Φ12,0 włącznie, wykonane jest z monolitu węglika spiekanego (VHM). Powyżej średnicy Φ12,0 część robocza wykonana jest oddzielnie z węglika spiekanego i następnie łączona poprzez lutowanie z chwytem. Rozwiertaki wykonane są wg. normy DIN 1420 i dlatego do średnic poniżej Φ3,0 mają od czoła fazy na ostrzach wielkości 15 °. Natomiast średnice Φ3,0 i większe, mają od czoła na ostrzach fazę 45°. Rozwiertaki posiadają chwyt cylindryczny HA wg. normy DIN 6535.

Zastosowanie rozwiertaków z kodem EDP.: K4101:

- do otworów nieprzelotowych i przelotowych
- do obróbki stali konstrukcyjnych, niestopowych, stopowych, narzędziowych, nierdzewnych, kwasoodpornych, stopów aluminium, stopów miedzi

Drugie wykonanie rozwiertaków z kodem EDP.: K4111 ma charakterystyczne ostrza i luki wiórowe skrętne w lewą stronę. Skrętne ostrza rozwiertaka, dają użytkownikom możliwość szybkiego uzyskania lepszej dokładności i gładkości powierzchni w otworze. Tu również do wymiaru Φ12,0 włącznie, wykonane jest z monolitu węglika spiekanego (VHM). Powyżej średnicy Φ12,0 część robocza łączona jest poprzez lutowanie z chwytem. Rozwiertaki wykonane są wg. normy DIN 1420 i dlatego do średnic poniżej Φ 3,0 mają od czoła fazy na ostrzach wielkości 15°. Natomiast średnice Φ3,0 i większe, mają od czoła na ostrzach fazę 45°. Rozwiertaki posiadają chwyt cylindryczny HA wg. normy DIN 6535.

Zastosowanie rozwiertaków z kodem EDP.: K4111:

- do otworów przelotowych
- otwory nieprzelotowe tzw. ślepe mogą być obrabiane warunkowo, gdy bez obróbki rozwiercania zostawimy około 10 mm od końca otworu (pracujemy nie do końca otworu, zostawiając miejsce na wióry tak, żeby rozwiertak nie oparł się o wióry w otworze)
- do obróbki stali konstrukcyjnych, niestopowych, stopowych, narzędziowych, nierdzewnych, kwasoodpornych, stopów aluminium, stopów miedzi

Przedstawione rozwiertaki maszynowe z węglika spiekanego (VHM) są tylko wybranymi pozycjami z szerokiej oferty YG-1 Poland, a wszystkie produkowane i oferowane rozwiertaki YG-1 znajdują się w naszym katalogu.
Zapraszam do korzystania z pełnej oferty produktowej, a nasi doradcy techniczni odpowiedzą na pytania i przedstawią odpowiednie oferty handlowe kontakt

W ostatniej cz. 3 o rozwiertakach zostaną przedstawione naddatki materiałowe uzależnione od średnicy otworu i obrabianych materiałów. Zostaną przedstawione również parametry pracy zależne od rodzaju rozwiertaka, materiału z jakiego rozwiertak jest zrobiony i rodzaju obrabianego materiału. Zapraszam do zapoznania się z artykułem.
 

Opracowanie artykułu:

Andrzej Cieplak
Product manager – narzędzia obrotowe, wiercenie, gwintowanie