Ramping - Zagłębianie skośne o interpolacji liniowej
Zawsze wtedy, kiedy mamy do czynienia z zamkniętym rowkiem lub kieszenią, zastanawiamy się jak wybrać materiał w sposób szybki i sprawny. Z pomocą może przyjść nam "Ramping" inaczej zwany: zejściem po rampie, zagłębianiem liniowym.
Przyjrzymy się dzisiaj jak wykonać taką operację, na co zwrócić uwagę, oraz jakie parametry dobrać, aby przebiegła bezproblemowo.
Na początek w paru krokach omówimy jej etapy:
Krok pierwszy:
• na odpowiednio dobranych parametrach rozpoczynamy pracę frezem w kierunku w dół i do boku - po rampie. Należy wspomnieć o tym, że narzędzie pracuje tutaj swoją boczną stroną, promieniem naroża lub fazką oraz ostrzem czołowym, każde z nich wybiera określoną część materiału.
Krok drugi:
• Po dotarciu na zadaną głębokość możemy łatwo zwiększyć produktywność stosując zagłębianie w obu kierunkach, wtedy, co bardzo istotne, przed podjęciem pracy w drugim kierunku, należy odsunąć czoło narzędzia od materiału obrabianego o około 0,8mm.
• Następnie kontynuujemy pracę po rampie w drugim kierunku
Krok drugi powtarzamy, aż do osiągnięcia żądanej głębokości
Krok trzeci:
• wyrównujemy dno frezując poziomo
Obejrzyj symulację :
Wspomnieliśmy w tym artykule o odpowiednich parametrach pracy narzędzi podczas tej operacji, niech poniższa tabela przybliży nieco zagadnienie na przykładzie frezów monolitycznych serii V7 PLUS oraz TitaNox POWER
Jeżeli macie dalsze pytania, jesteśmy do Waszej dyspozycji : kontakt
Opracowanie artykułu:
Maciej Gara
Product manager – frezowanie / Inżynier aplikacyjny