Według Yaira Bruhisa – globalnego menedżera ds. produktów i  zastosowań w firmie YG-1 Tool Co.z Vernon Hills, Illinois – celem zarówno strategii obróbki szybkiej, jak i wysokowydajnej jest poprawa MRR - Material Removal Rate. Szybkość usuwania materiału (MRR) możemy wyrazić wzorem :

Q = a* ap * Vf (cm3 /min)

gdzie:
ae – szerokość skrawania (mm),
ap – głębokość skrawania (mm),
Vf – prędkość posuwu (m/min).

Obróbka wysokowydajna zwiększa wydajność skrawania poprzez ograniczenie ruchów bez styku narzędzia z materiałem obrabianym.

" Ponieważ te dwie strategie obróbki są tak skuteczne, ludzie chcą się na nie przestawić. Ale wszystko zależy od detalu i  parametrów pracy. Czasami mogę spojrzeć na część i stwierdzić, że nie może być ona obrabiana z użyciem wysokowydajnych strategii np.ze względu na kształt i złożoność części, jej cechy, możliwości maszyny i programowanie " - mówi Bruhis.

" Rozmawiam z wieloma ludźmi z branży lotniczej i ich podejście zmieniło się w ciągu ostatnich 10 lub 15 lat " – kontynuuje Bruhis." Nie chodzi już o koszt narzędzia. Klienci chcą znać rzeczywisty koszt usunięcia materiału. W wielu przypadkach spotykam się z inżynierami lub programistami, którzy wyraźnie mówią, że nie zależy im na cenie narzędzia. Najważniejszymi czynnikami są czas cyklu i trwałość narzędzia."

Bruhis zauważył również, że obróbka stopów tytanu oraz materiałów egzotycznych w ciągu ostatnich czterech lub pięciu lat idzie w kierunku pracy z dużymi prędkościami przy średnich i dużych detalach, ponieważ koszt usuwania tytanu lub Inconelu jest znacznie wyższy niż aluminium czy stali.  " Na przykład, jeśli chodzi o obróbkę dużych części lotniczych, to choć nie jestem programistą, w większości przypadków mogę spojrzeć na program i powiedzieć, co należy zmienić " – mówi Bruhis. Przez ostatnie lata, gdy podróżuję i pracuję na całym świecie, jeśli nie mogę przejrzeć programu, zalecam mojemu klientowi przesłanie wideo z symulacji oraz organizuję spotkanie online, aby omówić możliwe modyfikacje. Przez Skype’a, przeprowadzam symulacje i zmieniam programy.
    Firma YG-1 opracowała standardowe narzędzia do szybkiej obróbki tytanu, ale około 30% tego typu narzędzi nadal jest wykonywanych w YG-1 na zamówienie, ze specjalnymi długościami i promieniami naroża. Jednym z trendów w obróbce z dużymi prędkościami jest zwiększona liczba ostrzy potrzebnych do wykonywania lekkich cięć i bardzo szybkiej pracy. Tendencja z ostatnich pięciu lat to pięć, sześć, siedem i dziewięć ostrzy – podsumowuje Bruhis. Zaletą jest większa trwałość narzędzia oraz lepsza kontrola ciepła i wiórów, a także wydajność obróbki. Kiedy główni klienci zwracają się do mnie z prośbą o pomoc, zazwyczaj chodzi o poprawę trwałości narzędzi, procesu lub obu tych elementów – kontynuuje Bruhis. Może to być nowy projekt, w którym będą się musieli zmierzyć z poważną barierą. Może to być problem z jakością detali, czasem cyklu, dostarczeniem detali na czas lub całkowitym kosztem... ale prawie nigdy nie jest to związane z kosztem narzędzia, ponieważ produkty YG-1 mają bardzo atrakcyjny stosunek wydajności do ceny. "
Bruhis opisał, w jaki sposób ocenia i określa podejście do projektu obróbki tytanu: " Zazwyczaj najpierw pytam o możliwości maszyny, czy jest trzy-, cztero- czy pięcioosiowa, pionowa czy pozioma, jakie ma mocowanie i oprzyrządowanie."  Dodał, że najczęściej konkretne frezy są wybierane na podstawie osiowego lub promieniowego cięcia, prędkości i posuwów oraz programowania do obróbki z dużą prędkością i wysoką wydajnością. Ścieżki skrawania różnią się i mogą obejmować profilowanie, rowkowanie i kieszeniowanie. Przedmioty obrabiane mogą się różnić złożonością i wielkością. YG-1 oferuje narzędzia do obróbki konkretnych materiałów, takich jak tytan, Inconel czy aluminium, jak również uniwersalne narzędzia do wielu zastosowań dla mniejszych zakładów.

" Określamy proces i program, uruchamiamy go w zakresie prędkości i posuwów oraz szacujemy czas cyklu " – wyjaśnia Bruhis. Gdy klient ma szansę uruchomić program, który ustaliliśmy, możemy uzyskać informację zwrotną o rzeczywistym czasie obróbki i – jeśli czas cyklu jest zbyt długi, a koszt nie jest zgodny z oczekiwaniami – wprowadzamy poprawki. "


    Firma YG-1 Poland stworzyła na przestrzeni lat zespół wykwalifikowanych doradców techniczno--handlowych. Współpraca z klientami z wielu obszarów przemysłu w Polsce pozwoliła YG-1 zdobyć doświadczenie i lepiej zrozumieć rzeczywiste potrzeby klientów. Od dwóch lat wdrożony jest dodatkowo zespół CAD/CAM pozwalający firmie realizować najtrudniejsze projekty klientów oraz zaproponować jak najwydajniejszą technologię obróbki z wykorzystaniem narzędzi YG-1, poprzez dostarczanie zarówno produktów, jak i kompleksowego opracowania procesów wytwarzania.

Zapraszamy do współpracy kontakt

Opracowanie artykułu:

Maciej Gara
Product manager – frezowanie / Inżynier aplikacyjny