Często stajemy przed dylematem jakie parametry skrawania zastosować do danego narzędzia w określonym materiale. Dzieje się tak przeważnie wtedy gdy mamy do czynienia z materiałem, którego symbol nam niewiele mówi lub nie jesteśmy pewni co to jest.
Na pudełku płytek producent zawsze podaje jakieś parametry dla określonej grupy materiałowej (P – stal, M – stal nierdzewna, K – żeliwo, N – nieżelazne, S – stopy egzotyczne, H – stal hartowana). O ile podawany zakres posuwów jest przydatny i mówi gdzie łamacz danej płytki czuje się najlepiej, to podawany zakres prędkości skrawania jest tak szeroki, że nie wiadomo co z nim zrobić. Nie może być inaczej, bo jak podać prędkość skrawania dla całej grupy „Stal”?

Każdy producent narzędzi ma jakąś swoją klasyfikację materiałów, gdzie dany rodzaj materiału (np. stal) podzielony jest na wiele podgrup. Im „drobniejszy” ten podział im więcej podgrup, tym dokładniejszy opis. Możecie znaleźć takie klasyfikacje, w których „stal” jest podzielona na 10 podgrup, ale może ich być więcej. Oprócz tworzonych przez producentów narzędzi, istnieje stworzona przez organizację VDI klasyfikacja materiałów. Do niej odnosi się też YG-1 podając w katalogu zakresy prędkości skrawania dla określonych materiałów.
Jak więc się zabrać za dobór parametrów skrawania?
Przykład: mam stal 1.4404. Szukamy w internecie lub w katalogu płytek skrawających YG-1 materiału 1.4404. Znajdujemy go na stronie 184:


 

Dowiadujemy się stąd, że materiał ten to austenityczna stal nierdzewna, popularna w Polsce pod symbolem 316L oraz, że znajduje się w grupie 14 wg klasyfikacji VDI.
Wiedząc to, mając na przykład płytkę tokarską w gatunku YG211 sprawdzamy w katalogu na dowolnej stronie tokarskiej części katalogu:


 

Tu widzimy że dla grupy 14 i gatunku YG211 zakres Vc to 150-230 m/min.
To oznacza tyle, że przy niedużym naddatku, obróbce wykończeniowej możemy stosować Vc = 240 m/min maksimum, a przy obróbce zgrubnej, z duża warstwą i dużym posuwem, prędkość powinna wynosić 150 m/min.
Są to całkiem dobre parametry startowe dla naszej obróbki i powinniśmy z nich korzystać. Ewentualnych zmian możemy dokonać po obserwacji jak się nasze narzędzia zachowuje i określeniu jaki jest nasz cel – wydajność (duże Vc, duże posuwy) czy trwałość narzędzia (nieco mniejsze Vc, średnie posuwy). To już decyzja użytkownika.

Zapraszamy do  kontaktu

Opracowanie artykułu:

Lech Wyród
Product manager – narzędzia płytkowe