YG-1 ma obecnie 4 systemy frezarskie z kątem przystawienia 90⁰. Nie jest oczywiste który wybrać, po co aż tyle? Oczywiście każdy z nich ma swoje zalety i wady które poniżej przytoczę i na końcu powiem który jest moim ulubionym.
1. Dobre stare APKT zgodne z ISO.
Na pewno dobre? Do pewnych rzeczy tak. Geometria płytki jest prosta, stąd słaba jakość pionowych ścianek. Chętnie używana przez małe firmy do obróbki zgrubnej głównie w małoseryjnej produkcji. Taki klient bardzo patrzy na ceny a nie efekt, więc same frezy też są oferowane tanio. Za tym idzie słaba jakość wykonania z taniej stali, co skutkuje niską dokładnością. Ta przekłada się na bicie i dalej na jakość powierzchni, kulturę pracy i trwałość płytek.
Zalety i wady:
+ Tania płytka.
+ Tani frez.
+ Wystarczająca jakość płaszczyzny.
- Zła jakość pionowych ścian bocznych.
- Głośna „tłucząca” praca.
- Dużo tanich frezów niskiej jakości.
2. Moda na płytki dwustronne
Pogoń za ceną na ostrze spowodowało wysyp najróżniejszych systemów na płytki dwustronne. Nie lubię tych narzędzi bo to zwykły bajer dla napalonych urzędników z działu zakupów.
YG-1 ma dwa takie rozwiązania. Oczywiście geometria płytek jest zrobiona tak, aby uzyskać możliwie najniższe siły skrawania, niemniej są to płytki negatywne i powodują wyższe siły skrawania.
Rzeczywiście cena jednego ostrza może wypaść nieźle, ale nie zawsze. Często stopień skomplikowania płytki powoduje że wcale dobrze to nie wygląda.
Zalety i wady:
+ Dużo ostrzy na płytce.
+ Dobrze wykonane frezy wysokiej
jakości.
+ Wysoka jakość płaszczyzn.
+ Niezłą jakość pionowych ścian.
- Wyższe siły skrawania.
- Często dość głośna praca,
duży pobór mocy.
- Wymaga mocnej maszyny.
3. Płytki pozytywne o śrubowej linii ostrza
Płytka pozytywna ma jedną podstawową cechę która lubi projektant narzędzi. Ma płaską podstawę na której płytka dobrze mocno siedzi. Powierzchnia natarcia służy wyłącznie do skrawania i formowania wióra i nie musimy dokonywać kompromisów aby zapewnić dobre mocowanie płytki obydwiema jej stronami. A to oznacza że możemy stronie „pracującej” dowolny kształt, taki jaki uważamy za optymalny dla danej grupy materiałów i zastosowań.
Zalety i wady
+ Ostrze o linii śrubowej
+ Niskie siły skrawania
+ łagodna cicha praca
+ Dobrze wykonane frezy wysokiej jakości
+ Wysoka jakość płaszczyzn i pionowych ścian
- Mniej ostrzy na płytce niż w płytce negatywnej
Podsumowanie
Jeżeli masz jednostkową produkcję na niedrogich maszynach, masz pracowników średnio wykwalifikowanych to wystarczy dobre stare APKT.
Jeżeli produkowane detale mają wysokie wymaganie, szukasz skrócenia czasu obróbki, masz nowoczesne obrabiarki i załogę o przyzwoitej kulturze technicznej, wybierz pozytywny system TPKT
Jeżeli tak, to po co systemy negatywne w narzędziach ogólnego przeznaczenia na zwykłych maszynach? Otóż takie płytki powstały do specjalistycznych zastosowań w masowej produkcji. Naprawdę masowej i to na maszynach specjalistycznych. Dobrym przykładem jest frezowanie wałów korbowych lub kół pociągów. No i ktoś wymyślił że skoro jest płytka to trzeba ją wypchnąć na szersze wody robiąc odpowiednią reklamę. Czy to źle? Na pewno nie, ale jeżeli masz pospolite obrabiarki ze stożkiem 40mm to porównaj dwa systemy zanim dokonasz zakupu u wygadanego handlowca który wie tyle ile ma napisane w ulotce promocyjnej, lub mniej.
W razie dodatkowych pytań zapraszam do kontaktu
Opracowanie artykułu:
Lech Wyród
Product manager – narzędzia płytkowe