Oprawki narzędziowe - wyważenie i niewyważenie
Definicja wyważenia i niewyważenia
Jeśli oprawka narzędziowa obraca się wokół osi, siły odśrodkowe powstają we wszystkich częściach. Jeśli te siły odśrodkowe są rozłożone symetrycznie względem osi obrotu siły odśrodkowe powstające w przeciwnym kierunku są przesunięte względem siebie, w wyniku czego ostatecznie nie występują siły działające na oś obrotu. Dlatego łożyska nie są wibrowane. W tym przypadku uchwyt narzędziowy znajduje się w stanie wyważonym.
Wręcz przeciwnie jest, jeśli siły odśrodkowe rozkładają się asymetrycznie względem osi obrotu lub jeśli siła jednej części jest większa niż siła przeciwnej części, siły odpowiadające różnicom są dodawane do osi obrotu, powodując drgania oprawki narzędziowej.
Niewyważenie rozkładu masy oprawki nazywa się „Niewyważeniem”. Innymi słowy „niewyważenie” to masa występująca nierównomiernie w oprawce narzędziowej.
Klasa wyważenia zgodna ze standardem ISO 1940 (DIN ISO 1940)
Zalety „wyważonej” obróbki
Wraz z postępem technicznym maszyny są bardziej wyrafinowane i precyzyjne. Działają z dużymi prędkościami obrotowymi. Poza tym wymagają więcej wydajność i bardziej stabilne funkcje, które są bardziej rygorystyczne niż kiedykolwiek wcześniej. W obróbce szybkościowej jeden z największych czynników który pogarszają wydajność są drgania maszyn niewyważonych oprawek. Powoduje to niezadowolenie pracowników, hałas i zmęczenie, które są głównymi problemami wpływające na produktywność. Wyważanie oprawek narzędziowych jest podstawowym i skutecznym czynnikiem, który zapobiega wibracjom maszyny. Jest powszechnie uznawany za niezbędny proces w produkcji maszyn rotacyjnych.
YG-1 produkuje oprawki narzędziowe o różnych klasach wyważenia, odpowiadające potrzebom użytkowników.
Standardy wyważenia oprawek narzędziowych YG-1
Wyważenie oprawek YG-1
Jeżeli macie dalsze pytania, jesteśmy do Waszej dyspozycji kontakt
Opracowanie artykułu: